Wielki Łuk Warty

Przegląd informacji o niepowtarzalnej rzecznej krainie.

Zanim napiszę, co ma do zaoferowania Kraina Wielkiego Łuku Warty, najpierw powiem Ci czego tam nie znajdziesz... Nie ma tam wielkich gór, jezior, rwących potoków, plaż, pomników, budowli architektonicznych itd. Jeśli tego szukasz to trafiłeś na złą stronę. Czego jeszcze nie ma ? Nie ma również masy turystów, kolejek, wydeptanych szlaków, zgiełku, hałasu. To co tam w końcu jest i po co tam jechać ?

Załęczański Park Krajobrazowy powołano 5 stycznia 1978 r., jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w kraju. Powierzchnia parku wynosi 14 485 ha, a jego strefy ochronnej 12 328 ha. Poza niewielką częścią leżącą w woj. śląskim, niemal cały jego obszar położony jest w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, w gminach Pątnów, Wierzchlas i Działoszyn.

Załęczański Park Krajobrazowy obejmuje północno-wschodni fragment wyżyny Wieluńskiej będącej częścią Jury Polskiej, zamykając od północy system jurajskich parków krajobrazowych. Powstał, aby chronić niepowtarzalny krajobraz jurajskich wapiennych ostańców z wijąca się wśród nich urokliwą Wartą.

Żabi Staw

Mieszkaniec Żabiego Stawu.

Wypadkową tego położenia jest właśnie to co tam znajdziesz, a więc: wywierzyska, kamieniołomy, skalne przełomy, jaskinie, bogactwo flory i fauny. Dla większości to pewnie będą zwykłe stare skruszałe skały, chwasty, źródełka no i przysłowiowe dziury w ziemi. Wystarczy jednak, że tylko trochę się wysilisz, a dostrzeżesz, że te skały to tak naprawdę pradawne organizmy morskie zamienione w kamień, źródełka to krasowe twory kształtowane przez miliony lat to kawał niesamowicie ciekawej geologii ziemi, a osiem jaskiń w jednym miejscu (Góra Zelce) oraz występujące tam wyjątkowe wapienio- i ciepłolubnych rośliny to nie jest coś co się spotyka byle gdzie. Nie bez powodu jest to teren parku, prawnie chroniony z kilkoma rezerwatami przyrody!

Warta przepływa przez park bardzo charakterystycznym odcinkiem, tzw. Wielkim Łukiem, rzeźbiąc w podłożu głębokie przełomy: Przełom Działoszyński oraz Przełom Krzeczowski.

W obszarze parku zwłaszcza w rejonie Przełomu Działoszyńskiego, znaleźć można stare kamieniołomy powstałe w procesie pozyskiwania lokalnego naturalnego bogactwa, jakim jest zalegający tuż pod podłożem kamień wapienny. Przez lata eksploatacji powstało ich wiele. Stanowią dziś turystyczną atrakcję i doskonałe obiekty do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Ukazują różne rodzaje wapieni, z których zbudowane jest skalne podłoże Parku. Łatwo w nich również znaleźć skamieniałości fauny mezozoicznych mórz, najczęściej amonity, małże, ślimaki, belemnity, jeżowce i gąbki.

Kamieniołomom towarzyszą często „wapienniki" - stare piece o niskich kominach do tradycyjnego wypału wapna. Te charakterystyczne budowle zachowały się jeszcze w wielu miejscach, stanowiąc nie tylko atrakcję turystyczną, ale także osobliwy element lokalnego kulturowego krajobrazu.

Niezwykle cennym składnikiem przyrody Parku są tzw. jurajskie ostańce. Formy te, o bardzo starej genezie, zbudowane z twardych wapieni skalistych, eksponują się w krajobrazie w postaci charakterystycznych, kopulastych wzgórz. To głównie one nadają przyrodzie ZPK ten osobliwy charakter. Ostańce nie tylko żywią wapieniolubną faunę i florę, ale są również miejscem, gdzie koncentrują się zjawiska krasowe, czyli różnorodne formy geologiczne będące efektem rozpuszczania wapieni przez wodę, takie jak jaskinie krasowe, leje, żłobki, pola lapiazowe.

Największym ostańcem parku jest Góra Zelce, wznosząca się nad doliną Warty naprzeciwko wsi Bobrowniki. W 1974 roku na jej szczycie utworzono geologiczny rezerwat o nazwie Węże. Niezwykle efektowną formą krasu są źródła, tzw. wywierzyska, będące skoncentrowanymi wypływami na powierzchnię wód krążących w szczelinach wapiennych skał. W ZPK znajduje się ich prawdziwa różnorodność i obfitość - można powiedzieć, że Park słynie z krasowych źródeł.

Formy krasowe

Korozyjne formy krasowe tzw. kotły wirowe.

Inną interesującą i rzadką formą krasu są tzw. ponory, czyli miejsca, w których płynące po powierzchni cieki znikają w skalnych szczelinach, by dalszy swój bieg kontynuować w podziemnym systemie krasowych próżni.

Na terenie Parku i w obszarze jego otuliny utworzono 5 rezerwatów przyrody: 2 geologiczne i 3 leśne. Listę chronionych obiektów dopełnia 9 użytków ekologicznych, 19 pomników przyrody, a także dwa obszary Natura 2000. Duże nagromadzenie obiektów godnych ochrony na stosunkowo niewielkim obszarze świadczy o jego nieprzeciętnej przyrodniczej wartości.

Źrodło Św. Floriana

Źrodło Św. Floriana.

Najbardziej znaną formą ochrony przyrody w Parku jest geologiczny rezerwat Węże. Obejmuje on powierzchnię 20,74 ha. Ochronie poddano najdalej na północ wysunięty fragment skalnego krajobrazu Jury Polskiej z rozległym systemem jaskiń krasowych, innymi licznymi formami krasu i cennymi stanowiskami paleontologicznymi. Znajdują się tu również najbogatsze w tej części Wyżyny Wieluńskiej stanowiska roślinności wapieniolubnej, w tym relikty muraw naskalnych, murawy kserotermiczne oraz zespół paproci szczelinowych.

Wyjątkowym rezerwatem, będącym również obszarem Natura 2000, jest Szachownica. Geologiczny rezerwat o powierzchni 12,70 ha chroni porośnięte żyzną buczyną wapienne wzgórze, Krzemienną Górę, z profilem geologicznym oraz wielkim systemem korytarzy. Jej wnętrze odsłania liczne formy i zjawiska obrazujące zarówno proces powstawania wapieni jak i genezę samej jaskini. W jej ścianach znaleźć można liczne skamieliny, nagromadzenia gąbek, struktury stromatolitowe oraz wiele innych geologicznych ciekawostek Dzisiejszy krajobraz Szachownicy to mozaika długich, wąskich naturalnych korytarzy krasowych oraz przestrzennych pieczar powstałych w procesie pozyskiwania kamienia wapiennego.

W okresie zimowym jaskinia nabiera dodatkowych, niezwykle atrakcyjnych i wartościowych wymiarów. Często tworzą się tu piękne lodowe nacieki, ale prawdziwą osobliwością tego miejsca są zimujące nietoperze. Pod tym względem Szachownica należy do obiektów wyjątkowych w skali kraju - jednym z kilku o podobnej wartości. Zimuje w niej do 10 gatunków nietoperzy, których liczebność w ostatnich latach często przekracza 2 tysiące osobników, a prowadzony systematycznie od wielu lat monitoring pozwolił na stwierdzenie wyraźnej tendencji wzrostowej liczebności nietoperzy zasiedlających Szachownicę w okresie zimowym.

Pozostałe rezerwaty przyrody to:

Bukowa Góra - rez. leśny, ścisły, o powierzchni 1,06 ha. Jedyny rezerwat ścisły na terenie ZPK. Ochronie poddano fragment kwaśnej buczyny niżowej z udziałem jodły. W drzewostanie stare okazałe buki. Znajduje się tu źródlisko jednego z dopływów Suchej Strugi.

Dąbrowa w Niżankowicach - rezerwat leśny, częściowy, o powierzchni 100,73 ha. Przedmiotem ochrony jest naturalna, kwaśna dąbrowa trzcinnikowa i dąbrowa świetlista oraz stanowiska rzadkich gatunków roślin.

Stawiska - rez. leśny, częściowy, powierzchnia 6,28 ha. Chroni leśny kompleks grądu niskiego i zbiorowisk łęgowych z dużą ilością starych, ponad 300-letnich dębów.

Wśród użytków ekologicznych pięknym i cennym obiektem jest Wronia Woda - odcięty meander rzeki Warty, urokliwe starorzecze, cenne siedlisko dla ptaków i innych zwierząt wodnych. Pozostałe użytki ekologiczne to śródleśne bagna.

Wśród pomników przyrody wiele obiektów to osobliwości geologiczne, jak choćby opisane w przewodniku: Żabi Staw, Góra Świętej Genowefy, czy Granatowe Źródła - krasowe źródła terasowe - unikalny na Jurze Polskiej przykład tego typu źródeł, Źródło Świętego Floriana - osobliwość na miarę kraju, niezwykle urokliwe krasowe wywierzysko o znacznej wydajności, Jaskinia Ewy - niewielka jaskinia krasowa na szczycie ostańca Góra Draby oraz kopalne formy pliocenu i plejstocenu- cenne stanowisko paleontologiczne.