kaJAK?

Poradnik kajakarza

B

Bezpieczeństwo

Jest dla nas szczególnie ważne. Warta jest stosunkowo dość płytką rzeką jednak bywają na niej miejsca niebezpieczne np. jazy, pozostałości po drewnianych mostach, kamieniste dna itp. W celu zminimalizowania zagrożeń rozszerzyliśmy funkcje aplikacji „ Na Przełomie” o komunikaty nawigacyjne mające na celu ostrzeżenie użytkownika w porę oraz poinstruowanie go jak ma postępować. Aplikacja jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Przebywając nad wodą, absolutnie każdy powinien nosić środek ratunkowy, bądź asekuracyjny.

Burza na kajaku

Jeżeli widzisz, że zbliża się nawałnica postaraj się w porę znaleźć miejsce do przeczekania (most, przystań, budowle przy rzece np. młyny). Jeżeli burza zaskoczy Cię nagle kieruj się do brzegu, znajdź schronienie np. pośród niskich drzewek, a następnie kontynuuj spływ. Unikaj wysokich drzew, słupów, wzniesień.

D

Dziecko

Każde dziecko powinno znajdować się pod opieką dorosłej.

Działoszyn

Miasto w środkowo-południowej Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, położone na obszarze historycznej ziemi wieluńskiej. Działoszyn leży nad Wartą, tuż przy jej przełomie. Od zachodu otoczony przez Załęczański Park Krajobrazowy.

G

Głębokość

Kiedyś Warta należała do dość głębokich rzek, obecnie, szczególnie w lecie stany wód są bardzo niskie. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba zachować ostrożności. Rzeka ciągle zmienia dno koryta, raz w tym samym miejscu będzie płytko, a raz głęboko, raz dno piaszczyste, a raz kamieniste. Wyjątkową ostrożność należy zachować przy przepływaniu przez stare jazy, bystrza, oraz przykosy. Te ostatnie występują najczęściej. Są to miejsca gdzie po jednej stronie jest płytko i namywany jest ciągle piasek, natomiast po drugiej głęboko. Niebezpieczne w przykosie są właśnie te nagłe różnice głębokości, szczególnie przy małej przejrzystości wody, kiedy nie widać dna po drugiej stronie - za skarpą. Przykosy mogą tworzyć również skarpy podłużne w formie rynien.

L

Lektor

Głosu lektorskiego do aplikacji użyczył znany telewizyjny aktor dubbingowy i telewizyjny – Jacek Brzostyński.

N

Na kajaku

Wsiadamy i wysiadamy z kajaka zawsze ustawionego dziobem w górę rzeki.

Unikamy spływania przez sztuczne progi.

Na przodzie zorganizowanej grupy zawsze płynie przewodnik, a na końcu najsprawniejsza osada grupy, względnie ratownik WOPR.

Nie pływamy samotnie.

Przed wypłynięciem zabezpieczamy rzeczy przed zamoczeniem i zgubieniem.

U

Ubiór

Latem na spływy kajakowe ubieramy spodenki, koszulkę, okulary przeciwsłoneczne, coś dla ochrony głowy przed słońcem oraz buty do sportów wodnych lub sandały. Do tego w chłodniejsze dni lub gdy zanosi się na deszcz warto spakować polar i/lub cienką nieprzemakalną kurtkę. Na kajaki wybieramy ubrania z szybko schnących materiałów, jeansy może i dobrze leżą, ale po przypadkowym zamoczeniu najprawdopodobniej zostaną mokre do końca spływu.

Zimą ubieramy bieliznę termoaktywną, potem polar a na wierzch kurtka chroniąca przed wiatrem i wilgocią z oddychającą membraną. Przeczytaj więcej tutaj

P

Pies w kajaku

Jeśli nasz czworonóg nie boi się wody i bujania to nie ma żadnych przeciwwskazań do zabrania go. Pamiętajmy jednak odpowiednio się do tego przygotować, tzn. zabrać miskę na wodę, jedzenie, ręcznik w celu zabezpieczenia go przed słońcem. Wycieczkom kajakowym zazwyczaj towarzyszą wysokie temperatury, które psy, z uwagi na brak chłodzenia przez skórę, znoszą źle.

Pływanie

Jeśli umiesz pływać wystarczy Ci tylko dodatkowe zabezpieczenie w postaci kamizelki asekuracyjnej. Dobrze założona nie krępuje ruchów, jest lekka, a znacznie ułatwi wydostanie się z niebezpiecznej sytuacji.

Dla wszystkich nie umiejących pływać pozostaje kamizelka ratunkowa. Zapewnia ona maksimum bezpieczeństwa, kosztem mobilności. Większość skutecznych środków ratunkowych ogranicza ruchy, dlatego też najlepiej sprawdzają się dla dzieci, bądź osób które nie będą wiosłować.

Przebywając nad wodą, absolutnie każdy powinien nosić środek ratunkowy, bądź asekuracyjny.

Przełom rzeczny

Jest to miejsce gdzie rzeka napotyka przeszkodę w postaci skalistych wzniesień. Dochodzi wtedy do „próby sił” wody ze skałą. Jeżeli tempo wypiętrzania terenu jest mniejsze od energii wody to dochodzi do rozcięcia skał na dwie części i wcięcie się w nie rzeki, czego efektem jest dolina. W odwrotnej sytuacji może powstać rozległe, głębokie jezioro przepływowe z wodospadem, np. jezioro Erie na granicy USA i Kanady z wodospadem Niagara.

R

Rzeczy do zabrania

Wodoodporne worki na bagaż (worki na śmieci też zdają egazmin), naładowany telefon w wodoszczelnym etui, który otrzymacie od nas. Do worka chowamy apteczkę, zapas gotówki, dodatkowe okrycie oraz jedzenie i picie aczkolwiek na niektórych trasach są przystanie ze sklepami i pyszna rybą.

Na dłuższe spływy z noclegiem „pod chmurką” zabieramy: namiot, śpiwór, nóż, latarka, sztućce itp…

S

Savoir vivre

Śmieci pakujemy w worki foliowe, a po zakończonym spływie zostawiamy w miejscu do tego wyznaczonym. Na trasie zachowujemy się cicho i kulturalnie.

Sezon kajakowy

Na kajakach można pływać przez cały rok. Zimą ograniczeniem jest oczywiście temperatura, ale takie spływy również mają swój urok. Prawdziwy sezon kajakowy rozpoczyna się jednak od maja i trwa do końca września.

Stopień wodny, jaz = przenioska

Jest to pionowy uskok dna koryta rzeki, odpowiednio umocniony, budowany w celu spiętrzenia wody. Jazom często towarzyszą małe hydroelektrownie, młyny oraz przepławki dla ryb. W tych miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku wypraw kajakowych stopień wodny jest nierozerwalnie związany z innym słowem, a mianowicie przenioską, czyli transportem sprzętu lądem. Najbezpieczniej jest przenieść kajaki, jeśli jednak decydujemy się na przepłynięcie musimy uważać gdyż przed jazem jest zazwyczaj bardzo płytko, zaś za nim bardzo głęboko.

Spływ kajakowy zimą

Zdecydowana większość uważa, że pływanie zimą nie ma sensu i mija się z celem, a przecież pływa się dla relaksu, a nie po to aby zmarznąć. To prawda, ale są osoby, (często zapaleni kajakarze) dla których temperatura nie ma znaczenia, a zima oznacza wyzwanie, z którym chcą się zmierzyć. Jeżeli chcesz spróbowac nowego wyzwania tutaj znajdziesz krótki poradnik.